Mieszkanie treningowe

Przeznaczone jest dla osób z terenu Gminy Wodzisław Śląski, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.

Mieszkanie treningowe jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów, osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Pomoc jest adresowana przede wszystkim do osób, które wyrażają chęć współpracy z pracownikami Ośrodka i zgadzają się na przestrzeganie Regulaminu Mieszkania Treningowego.

Do mieszkania treningowego przyjmowane są osoby pełnoletnie na podstawie decyzji administracyjnej, które realizują postanowienia kontraktu mieszkaniowego zawartego z pracownikiem socjalnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim oraz współpracują w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji życiowej, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania abstynencji. Pobyt przysługuje wyłącznie osobom wskazanym w decyzji administracyjnej. Koszty pobytu w mieszkaniu treningowym ponoszą jego mieszkańcy w kwocie ustalonej w decyzji administracyjnej proporcjonalnie do posiadanych dochodów własnych.


REGULAMIN MIESZKANIA TRENINGOWEGO

Postanowienia ogólne

  1. Regulamin określa zasady funkcjonowania mieszkania treningowego.
  2. Prawo do zamieszkania w mieszkaniu treningowym ustala się na podstawie zawartego kontraktu mieszkaniowego i przysługuje wyłącznie osobom wskazanym w decyzji administracyjnej.
  3. Decyzje w sprawie przyznawania pobytu w mieszkaniu treningowym wydaje Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim.
  4. Pobyt w mieszkaniu treningowym ustala się na czas określony z możliwością przedłużenia w drodze decyzji na kolejny okres, w zależności od indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej.
  5. W mieszkaniu treningowym nie może zamieszkiwać jednocześnie więcej niż 4 użytkowników.
  6. Bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem mieszkania treningowego i realizacją zakresu pomocy związanej z pobytem w mieszkaniu treningowym sprawuje Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim.
  7. Bieżące funkcjonowanie mieszkania treningowego nadzorują pracownicy socjalni wyznaczeni przez Kierownika Działu Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim.
  8. Osoby sprawujące nadzór, wymienione w punkcie 7 i 8, zastrzegają sobie prawo wejścia do mieszkania treningowego w każdym czasie, w trakcie pobytu użytkowników, a ponadto w ramach kontroli doraźnych także pod nieobecność użytkowników mieszkania.
  9. Osoby sprawujące nadzór, wymienione w punkcie 7 i 8, zastrzegają sobie prawo wejścia do mieszkania treningowego w sytuacjach wymagających szybkiego dostępu, takich jak: awarie wywołujące szkodę, w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia.

 Cel i przeznaczenie mieszkania treningowego

  1. Mieszkanie treningowe przeznaczone jest dla osób z terenu Gminy Wodzisław Śląski, które potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.
  2. Mieszkanie treningowe jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów, osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym  funkcjonowaniu.
  3. Pierwszeństwo w otrzymaniu tej formy pomocy mają osoby samotne lub zamieszkujące w trudnych warunkach lokalowych lub środowiskowych.
  4. Pobyt w mieszkaniu treningowym obejmuje w szczególności:
    1) korzystanie ze wskazanego miejsca w pokoju lub samodzielnego pokoju oraz jego wyposażenia,
    2) korzystanie na prawach równego dostępu z pomieszczeń wspólnych, m.in. kuchni i łazienki,
    3) pomoc pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim oraz innych specjalistów w rozwiązywaniu problemów,
    4) korzystanie z innych form wsparcia oferowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
    w Wodzisławiu Śląskim.
  5. Wsparcie, o którym mowa w ust. 4 pkt 4 obejmuje przede wszystkim pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia.
  6. Wsparcie świadczone w mieszkaniu treningowym nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób i rodzi

Zasady pobytu w mieszkaniu treningowym

  1. Pobyt w mieszkaniu treningowym przyznaje się na wniosek osoby ubiegającej się o skierowanie do uzyskania wsparcia w postaci pobytu w mieszkaniu treningowym po wydaniu przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim decyzji administracyjnej, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
  2. Decyzja kierująca na pobyt w mieszkaniu treningowym określa czas pobytu w mieszkaniu oraz wysokość odpłatności ponoszonej przez osobę, której przyznano pobyt w mieszkaniu treningowym. Wydanie decyzji poprzedzone jest zwarciem kontraktu mieszkaniowego, wzór „Kontraktu mieszkaniowego” stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
  3. Osoba przebywająca w mieszkaniu treningowym zobowiązana jest do współpracy z pracownikiem socjalnym. Współpraca, o której mowa ujęta jest w zawartym kontrakcie mieszkaniowym pomiędzy pracownikiem socjalnym a osobą ubiegającą się o przyznanie pobytu w mieszkaniu treningowym lub jej przedstawicielem ustawowym. Kontrakt mieszkaniowy, o którym mowa powyżej ma formę pisemną i obejmuje elementy, zawarte w art. 53 ust. 12 ustawy o pomocy społecznej.
  4. Okres, na jaki przydzielone jest miejsce w mieszkaniu treningowym zależy od indywidualnej sytuacji osoby i możliwości zaspokojenia potrzeby mieszkania we własnym zakresie.
  5. Prawo do zamieszkania w mieszkaniu treningowym przysługuje wyłącznie osobom wymienionym w decyzji administracyjnej.
  6. Mieszkaniec ponosi koszty utrzymania mieszkania treningowego, zgodnie ze wskazaniami zawartymi w decyzji administracyjnej.
  7. Po zakończeniu pobytu na okres czasowy w mieszkaniu treningowym Gmina nie ma obowiązku zapewnienia lokalu mieszkalnego.
  8. Pobyt w mieszaniu treningowym i proces usamodzielnienia lub wsparcia jest uzależniony od pozytywnego realizowania założeń ujętych w kontrakcie mieszkaniowym, który podlega również ocenie min. raz na pół roku.
  9. Mieszkanie wyposażone jest w podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego.
  10. Pracownik nadzorujący mieszkanie treningowe w momencie przekazania mieszkania treningowego oraz w chwili opuszczenia mieszkania przez użytkownika wypełnia protokół zdawczo-odbiorczy, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
  11. Za naprawę zniszczonego w sposób zawiniony lub uzupełnienie zaginionego wyposażenia mieszkania treningowego odpowiadają solidarnie jego użytkownicy w pełnej wysokości wyrządzonej szkody.

Prawa i obowiązki użytkowników mieszkania treningowego

  1. Użytkownicy mieszkania treningowego mają prawo do:
    1) bezpiecznych i właściwych warunków do odpoczynku, nauki, pracy własnej, przygotowania posiłków,
    2) korzystania ze wszystkich urządzeń i wyposażenia znajdującego się w mieszkaniu treningowym,
    3) pomocy i odpowiedniego wsparcia ze strony pracownika socjalnego,
    4) korzystania z porad i konsultacji specjalistów,
    5) korzystania z usług opiekuńczych.
  2. Do obowiązków osób, którym przyznano pobyt w mieszkaniu treningowym należy:
    1) korzystanie z wyposażenia znajdującego się w mieszkaniu zgodnie z jego przeznaczeniem,
    2) poszanowanie sprzętów i wyposażenia mieszkania oraz naprawa ewentualnych zniszczeń wyposażenia mieszkania i ponoszenie kosztów zawinionych przez siebie uszkodzeń,
    3) dbanie i chronienie przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczonego do wspólnego użytkowania jak korytarze, klatki schodowe oraz otoczenie budynku,
    4) przestrzeganie postanowień regulaminu porządku domowego,
    5) dbałość o bezpieczeństwo własne oraz innych współmieszkańców,
    6) przestrzeganie higieny osobistej i utrzymanie w należytym porządku i czystości zajmowanego lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi,
    7) przestrzeganie całkowitego zakazu wnoszenia i spożywania alkoholu i środków odurzających na terenie mieszkania i otoczenia lokalu,
    8) terminowe ponoszenie odpłatności z tytułu pobytu w mieszkaniu treningowym oraz oszczędne korzystanie z mediów,
    9) poszanowanie prawa do odpoczynku i prywatności każdego mieszkańca oraz przestrzeganie norm i zasad współżycia społecznego,
    10) przestrzeganie zasady odwiedzin osób obcych do godz. 19.00 oraz przestrzeganie obowiązującej wszystkich lokatorów ciszy nocnej w godzinach od 22.00 – 6.00,
    11) przestrzeganie zakazu udostępniania mieszkania osobom obcym,
    12) zgłaszanie pracownikowi socjalnemu na piśmie, osobiście lub telefonicznie swojej nieobecności,
    13) informowanie pracownika socjalnego o ewentualnych trudnościach, problemach, nieporozumieniach powstałych w trakcie zamieszkiwania w mieszkaniu treningowym,
    14) współpraca z pracownikiem socjalnym oraz aktywne korzystanie z oferowanych form wsparcia,
    15) respektowanie zaleceń i ustaleń pracownika socjalnego,
    16) umożliwienie wstępu pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim do lokalu mieszkalnego,
    17) aktywne działanie na rzecz pełnego usamodzielnienia i uregulowania swojej sytuacji życiowej.
  3. W mieszaniu treningowym oraz w jego obrębie zabrania się:
    1) przyjmowania gości w godzinach od 19.00 do 9.00,
    2) przyjmowania gości będących pod wpływem alkoholu lub/i środków odurzających,
    3) stosowania przemocy fizycznej i psychicznej,
    4) zakłócania spokoju domowego,
    5) posiadania i spożywania napojów alkoholowych,
    6) posiadania, stosowania i rozprowadzania wszelkich rodzajów środków odurzających,
    7) palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych,
    8) wynoszenia na zewnątrz przedmiotów stanowiących wyposażenie mieszkania,
    9) udostępniania pomieszczeń wchodzących w skład mieszkania oraz innych rzeczy będących na wyposażeniu mieszkania osobom nieupoważnionym,
    10) odstępowania kluczy do mieszkania będących na wyposażeniu mieszkania osobom nieupoważnionym,
    11) posiadania zwierząt domowych.
  4. Mieszkańcy solidarnie odpowiadają w pełnym zakresie za wszelkie zaistniałe szkody w lokalu i jego wyposażeniu, z wyjątkiem szkód powstałych z tytułu naturalnego zużycia przedmiotów i urządzeń.
  5. Utrata kluczy do mieszkania zobowiązuje mieszkańca do pokrycia kosztów związanych z wymianą zamków w mieszkaniu oraz kluczy dla pozostałych mieszkańców.
  6. W przypadku podejrzenia, że użytkownik mieszkania jest pod wpływem alkoholu pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim ma prawo, a użytkownik wyraża zgodę, na dobrowolne wykonanie badania alkomatem.

Utrata prawa do użytkowania mieszkania treningowego

  1. Użytkownik utraci prawo do użytkowania mieszkania w przypadku:
    1) rezygnacji z zajmowania mieszkania treningowego,
    2) upływu okresu pobytu jaki został określony w decyzji administracyjnej,
    3) w przypadkach łamania niniejszego Regulaminu i nieprzestrzegania zasad określonych w zawartym kontrakcie mieszkaniowym, użytkownicy mogą utracić prawo do użytkowania mieszkania w trybie natychmiastowym, w szczególności w przypadku wnoszenia i spożywania alkoholu lub środków odurzających, drastycznego zakłócania spokoju, dewastacji mieszkania, udostępniania mieszkania osobom nieupoważnionym,
    4) uzyskania innego mieszkania, odmowy przyjęcia przyznanego mieszkania, wstąpienia w związek małżeński, zmiany miejsca pobytu na dłużej niż 1 miesiąc.
  2. Użytkownik w przypadku utraty prawa do użytkowania mieszkania, zobowiązany jest:
    1) dobrowolnie opuścić mieszkanie i zabrać wszystkie swoje rzeczy,
    2) rozliczyć się ze wszystkich sprzętów stanowiących mienie mieszkania treningowego,
    3) pozostawić mieszkanie w odpowiednim stanie technicznym,
    4) zdać klucze pracownikowi socjalnemu,
    5) uregulować należyte opłaty z tytułu użytkowania mieszkania,
    6) naprawić wszelkie szkody wyrządzone w zajmowanym mieszkaniu treningowym.
  3. Opuszczenie mieszkania powinno nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu terminu obowiązywania decyzji.

Zasady odpłatności

Dokładne zasady ustalania odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym określa uchwała nr III/38/24 z dnia 25 czerwca 2024 r. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych dla mieszkańców Gminy Wodzisław Śląski.

Odpłatność w mieszkaniu treningowym ustala się w drodze decyzji administracyjnej przyznajacej miejsce w takim mieszkaniu. Odpłatność za pobyt w mieszkaniu chronionym ustala się procentowo od kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Odpłatność za pobyt w mieszkaniach treningowych i wspomaganych ustala się za każdy miesiąc faktycznego pobytu. W przypadku pobytu obejmującego niepełny miesiąc, odpłatność ustalana jest proporcjonalnie do liczby dni pobytu w danym miesiącu.

Dochód na osobę zgodnie z kryterium dochodowym
określonym w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

Wysokość odpłatności liczona jako % dochodu

powyżej 100% - 150%

40%

powyżej 150% - 200%

60%

powyżej 200%

80%

Odpłatność ustalona zgodnie z powyższą tabelą nie może przekroczyć 80% dochodu osoby przebywającej w mieszkaniu treningowym, nie więcej jednak niż 100% kosztów pobytu.

Mieszkanie działa na podstawie: